Kávový génius: Jakub Smolka

Kávový génius: Jakub Smolka

Vítěz Czech AeroPress Championship 2021, nebo-li českého mistrovství v přípravě kávy pomocí AeroPressu. Také Green Coffee Trader ve společnosti Nordbeans, národní šampion v kategorii Coffee in Good Spirits 2022, student České zemědělské univerzity v Praze, cestovatel a v neposlední řadě dříč, který si jde za svým.
Příběh Shadow Label Čtení Kávový génius: Jakub Smolka 5 minuty

Kubo, jak to všechno stíháš?

Málo spánku, hodně kafe. (smích) Klíčovou vlastností je určitě i prioritizace důležitých věcí.

Kde se zrodila taková láska ke kávě?

To vzniklo vlastně úplně jednoduše. Na střední škole jsem v 17 ti letech hledal brigádu, a protože mekáč ani sklad v Kauflandu není úplně cool výběr, můj kamarád Jonáš, který pracoval v kavárně Sweet City, mi nabídl práci. Být baristou byl v téhle době pubertální dream job, tak jsem se ho rozhodl následovat.

(Mimo záznam): Takže už jsi tehdy chodil po dobré kávě? Vůbec, vůbec. Doma se tedy pila klasicky rozpustná? Dodnes (smích). Doma vždy nějaká káva je, ať už je to překapávaná, batch nebo rozpustná. Ale určitě nikomu neradím, co by měl pít. Každopádně rozpustnou jsem nikdy neměl.

Povíš nám něco o tvé přípravě na soutěže národních i nadnárodních úrovní? 

Tohle opravdu hodně záleží. Třeba na AeroPress se tolik připravit nedá. Člověk dostane kávu a musí z něj připravit co nejlepší hrnek. Naopak na Coffee in Good Spirits moje příprava trvala asi dva a půl roku, kdy jsem se držel konceptu, který jsem se snažil krystalizovat do finální podoby. V detailech tkví unikátnost.

Najít kvalitní a nejvhodnější zrna je určitě náročné. Hledáš a zkoušíš sám nebo za tebou stojí tým, který ti pomáhá?

Jsme trojčlenný tým, který je zodpovědný za nabídku kávy Nordbeans. Každý má na starosti určité regiony nebo země, popřípadě partnery, se kterými komunikuje. To, na čem Nordbeans stojí, je velice úzká spolupráce s farmáři. Proces výběru trvá i několik let, včetně návštěv farem, abychom si byli jistí, že všechno probíhá, jak má. Určitě záleží i na faktoru udržitelnosti produkce. Některé odrůdy jsou zpracovávané jen pro nás, abychom měli zcela unikátní kávy. Vlastně je to nikdy nekončící proces, který pořád běží a telefon pípá.

Jakub Smolka v libereckém DOKu

Neunikla nám ani tvoje cesta do Ameriky, kde jsi byl pracovně, ale zároveň jsi sbíral informace do své bakalářky...

Když jsem se za Nordbeans začal věnovat nákupu zelené kávy, Guatemala byl první origin, který jsem dostal na starost. Kvůli covidu nám tam cesta nevyšla, takže to pro nás byl, společně s Hondurasem, jediný region, kde jsme se s farmáři neznali osobně. V lednu a v únoru jsme to tedy napravili. Díky škole jsem mohl letět na delší čas, což mi umožnilo mnohem líp pochopit režim farem a procesy, které se tam odehrávaj.


Jaký je tvůj tzv. šálek kávy? Co tě nejvíce zajímá a baví na kávě?

Neskutečně mě baví množství disciplín a úhlů pohledů na kávu. Dneska už to pro mě není jen nápoj, spíše mě zajímá geografický pohled, developement a napojení s farmáři z druhého konce světa.

Liberecký DOK se dostal hodně do popředí a stává se velkým a oblíbeným středem zájmu. Lidé se sem rádi vrací. To může být pro celý tým Nordbeans skvělá motivace a určitě i hnací motor..

Rozhodně! Po Česku máme spoustu zákazníků a kaváren s naší kávou, ale u Doku konečně vidíme, že lidé jezdí přímo za námi. Díky transparentnosti Doku vidím přímo z pražírny do kavárny, jak si lidé užívají kávu, jídlo a dobrou společnost. Tohle je hnací motor pro všechny!


V pražírně vzniká skutečná alchymie. V čem se liší obyčejný šálek kávy od té vaší?

Naším krédem je, že známe příběhy lidí, kteří stojí za naší kávou. A na tom záleží!


Kouzlo AeroPressu jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži. Praktičnost spojená s jednoduchostí nás opravdu baví. Jaké jsou klíčové kroky posunout chuť připravené kávy na maximální úroveň?

Roli hraje mnoho aspektů, např. voda, teplota, rychlost zalévání, hrubost mletí, míchání, typ mlínku, typ kamenů, teplota zrna, ... (smích) Klíčovým je pro mě věřit, že mám super surovinu. Potom vím, že připravím dobrou kávu. Naučil jsem se si ten proces spíš užívat, a už tolik neprožívat detaily.


V60, Chemex nebo AeroPress? 

Batch. Vždycky. (smích) A potom možná V60.                     


Setkali jsme se s názorem, že káva připravená v České republice nemá obdoby. Naopak u zemí, kde bychom čekali více, často narazíme. Kam tedy vyrazit za skutečným zážitkem?

To je pravda, ale rád jezdím do Berlína, z Liberce tam jsem za 3 hodiny. Trendy je určitě i Kodaň, Paříž, Londýn a potom malá kavárna Juicy Project na hranicích Německa s Dánskem.


Jaké podniky v Česku bys nám doporučil?

V Česku rád doporučím snad v každém městě. Jedny z mých nejoblíbenějších jsou Kafemat, Grounds, Kofein Plac, La Forme na Vinohradech, a třeba ještě Osada. 


Máš v plánu nějaké další soutěže?

Díky vítězství v národní kole Coffee in Good Spirits jsem se kvalifikoval na světový šampionát v této kategorii, který probíhá 23. června v Miláně.


Poslední dotaz je na tvůj nejoblíbenější letní drink?

Pečlivě ošetřené plzeňské pivečko. 

 

Děkujeme za parádní pokec, spoustu nových informací a budeme držet palce na Coffee in Good Spirits!

Pokud znáš někoho se stejnou chutí jít si za svými sny stejně jako Kuba, neváhej se nám ozvat.

Pokračovat ve čtení